1. Úvod
  2. Tuzex
Fenomén TUZEX

Synonymum luxusního a exportního zboží, ostrovem přepychu a západního životního stylu v ČSSR. To byl Tuzex, podnik zahraničního obchodu pro vybranou skupinu lidí, kteří měli možnost valut zahraničních měn nebo devizové prostředky.

Katalogy byli běžně cizojazyčné, uváděli i cenu v jiné měně, bohužel s málem obrázků do 70 let spíše brožůrového nebo letáčkového typu. Svůj styl změnili od roku 1980.

Tuzex navazoval na Darex (*1949) a vznikl v roce 1957. Ve sbírce máme jeden z prvních katalogů z roku 1958.

Nabízený soubor zboží je pouze základní průřez právě s ohledem na absenci kvalitní fotodokumentace.

Auto od Tuzexu

Základem ukázky dobové nabídky automobilů se stal barevný katalog Tuzex 1972

Pro doplnění byli zařazeny i vybrané položky:

Katalog Tuzex 1958 - Škoda 440

Katalogy 1960 a 1966 - obrázky z jiných zdrojů

Úvodník

VÁŽENÍ PŘÁTELÉ,

vedeni snahou poskytovati svým zákazníkům stále jen ty nejlepší služby, dovolujeme si předložiti Vám dnes tento specializovaný katalog automobilů a autopříslušenství.

Je to zboží, o které je ve světě stále větší zájem a je tedy pochopitelné, že i podnik zahraničního obchodu TUZEX chce nabízet svým zákazníkům zboží tohoto druhu vysoce kvalitní a v širokém výběru. Podle námi předkládaného katalogu si můžete vybrat osobní automobily předních světových značek jako jsou Fiat, Simca, Saab, Renault, Škoda apod. v různých provedeních od limusin po sportovní modely. Vedle automobilů Vám podle tohoto katalogu může TUZEX nabídnout také autosvíčky, pneumatiky, autoduše, motorové i převodové oleje, leštící a čistící prostředky atd., atd.

Kromě přímého nákupu v široké síti prodejen ve všech větších městech Československé socialistické republiky — např. v Praze, Brně, Plzni, Bratislavě, Mariánských Lázních, Karlových Varech, Košicích, Žilině, Prešově — můžete využít i zásilkové služby tohoto podniku, která Vám umožní zaslat zboží podle vlastního výběru bezpečně na kterékoliv místo dle Vašeho určení.

Budete-li mít zájem o informaci, na kterou Vám tento katalog nemůže dát odpověď, obraťte se s důvěrou na zástupce podniku zahraničního obchodu TUZEX ve Vaší zemi, případně přímo na ředitelství tohoto podniku, které má sídlo v Praze 1, Rytířské ulici č. 13.

Všechny pracovníky tohoto podniku bude těšit, budou-li mít čest obsloužiti Vás a splnit Vám Vaše přání.

Děkujeme Vám předem za Vaši důvěru a přejeme Vám, aby automobil, který si u nás zakoupíte, se Vám stal spolehlivým dopravním prostředkem i dobrým společníkem při vašich cestách.

1971

Základem informovací je katalog ve slovenské jazyce ale obrazové materiály jsou převzaty i z jiných katalogu. Jistou zajímavostí je ceník rekreačních chat a taktéž pletací stroj. počet stran 64

Celý katalog

Jako ukázku nabízíme i dobové informace z katalogu:

Vážení přátelé,

děkujeme Vám za důvěru, kterou již po léta prokazujete službám našeho podniku Tuzex, jehož obliba mezi zákazníky stále stoupá. Abychom byli s Vámi ve stálém styku, předkládáme Vám opět nový katalog, který Vám podá aspoň přehlednou informaci o sortimentu zboží, cenách a hlavních prodejních zásadách našeho podniku.

V katalogu najdete jak prvotřídní exportní zboží československé, tak nejširší sortiment zboží dováženého z celého světa. Jde o značkové zboží světových firem, které ani zdaleka nelze zachytiti v předloženém katalogu. Dostanete u nás kosmetiku prvotřídních pařížských domů stejně jako solidní i novinkový textil, potraviny čs. i cizího původu, francouzské koňaky, skotskou whisky, zahraniční kuřivo, automobily našich i zahraničních značek, průmyslové zboží atd.

Sortiment zboží a ceny odpovídají stavu a předpokladům k únoru 1971, změna je vyhrazena.

Abychom Vám usnadnili nákup a uspořili čas, zařídili jsme, že naše prodejny přijímají vedle tuzexových odběrních poukázek i přímo valuty a různé druhy šeků. Všechno zboží zakoupené v TUZEXU se může volně bez povolení a poplatků vyvézt do ciziny: to platí i o loveckých a sportovních zbraních a starožitnostech. Na celnici stačí průkaz účtenkou Tuzexu. Cestujete-li vozem, ve směnárnách všech čs. bank na hranicích nebo u našich zástupců v Evropě si můžete koupit benzinové Tuzexové poukázky a budete cestovat levněji než ve většině evropských zemí.

Zásilková služba zašle zboží podle Vašeho přání Vám nebo na adresu Vámi udanou kamkoli na světě. Spolehněte se, že bude pečlivě zabalené. Protože v takovém případě nemáte možnost osobního výběru a náš ceník nemohl zachytit celé bohatství sortimentu ani novinky — zvláště u skla, bižuterie a pod., rádi Vám na přání pošleme poslední seznam nebo katalog příslušného druhu zboží.

Velmi rozšířené je zasílání dárků od zahraničních přátel do Československa prostřednictvím Tuzexu. Zvláště slovenští a čeští krajané využívají této služby, která jim umožní věnovat svým příbuzným a známým v Československu zboží světových značek za světové ceny.

Můžete však posílat i přímo libovolné částky na Tuzex ve prospěch adresáta, který si sám v prodejnách Tuzexu vybere zboží podle svého přání. Takový poukaz patří k dárkům, které udělají radost každému.

Informace Vám podají ochotně také v každé prodejně Tuzexu nebo písemně v ústředí Tuzexu, Praha 1, Rytířská 13, s nímž můžete korespondovat ve všech světových jazycích, stejně jako naší zahraniční zástupci, jejichž seznam a adresy jsou uvedeny v tomto katalogu.

TUZEX postupně dále doplňuje síť svých prodejen, rozšiřuje sortiment a zkvalitňuje obsluhu. To je náš vklad k uskutečnění našeho přání, abyste byli s našimi službami spokojení.

Těšíme se na Vaši návštěvu nebo na Váš dopis.

Tuzex

PRAHA 1, RYTÍŘSKÁ 13

PODMÍNKY PRODEJE

PRODEJ

Zboží se prodává za tuzexové odběrné poukázky nebo také přímo za volně směnitelné měny, případně šeky.

CENY

Ceny jsou uvedeny v Kčs (které jsou protihodnotou volných měn při jejich prodeji za oficiální kurz valut Československu) a v amerických dolarech. Pro přepočet úhrady v jiných měnách platí kurz na nákup podle kurzovního lístku Státní banky československé, který platí v den úhrady. Změna cen je vyhrazena. Ceny odpovídají světovým cenám. Jsou kalkulovány bez cla a daní, a jsou tedy podstatně nižší než na vnitřním trhu. Ceny jsou stanoveny na podle světových cen v únoru 1971. Tuzex si vyhrazuje právo změnit sortiment i ceny.

PLACENÍ

V zahraničí se objednané zboží uhrazuje zaplacením v hotovosti pověřenému zástupci Tuzexu, bankovním převodem nebo certifikovaným šekem. V Československu se zboží platí odběrnými poukázkami, které kupující ve Státní bance československé v Praze nebo v jejích pobočkách, v Československé obchodní bance nebo v jejích pobočkách (Brno, Jablonec, Liberec, Plzeň, Bratislava, Žilina) a Živnostenské bance v Praze oproti složení příslušné valuty. Poukázky lze zaslat také poštou jako cennou zásilku.

V prodejnách Tuzexu lze platit také přímo volnými jmény a šeky.

OBALY

Balení se účtuje zvlášť pouze u nábytku, pianin a motorových vozidel, popřípadě za speciální obaly. Některé druhy stavebního materiálu (cihly, dřevo apod.) se dodávají nebalené.

DOPRAVNÍ

Typizované dárkové balíčky se dodávají vyplacené bez jakýchkoli poplatků. Za balíčky volně sestavené a za jiné zásilky, pokud se dopravují poštou (do 15 kg) se od příjemce vybírá paušální poplatek Kčs 8,- za jeden příkaz bez ohledu na počet balíčků. Zásilky nad 15 kg se dopravují po železnici vyplacené bez jakýchkoli poplatků, s výjimkou speciálních obalů (např. u pian).

POJIŠTĚNÍ

Pojištění zásilek do zahraničí hradí zpravidla kupující napřed, nebylo-li dohodnuto jinak.

Únor 1971

ČESKOSLOVENSKÉ SPECIALITY

Československo má dobrou pověst u těch, kdo si potrpí na dobré jídlo a pití. Některé české a slovenské speciality se staly světovým pojmem — tak např. Plzeňský Prazdroj, Pražská šunka. — Ale o nic méně Vám nebudou chutnat Pražské párky a taliány, Karlovarské lázeňské oplatky, Becherovka — karlovarská hořká, originální česká slivovice Jelínek a j.

Ochutnávejte je v Československu — nakupujte si je na cestu domů.

Všechny čs. speciality dostanete v prodejnách TUZEX. Na objednávku je zasílá kamkoliv na světě zásilková služba TUZEX.

PRODEJNY TUZEX

 PRAHA:telefon:
AutomobilyPraha 7, Veletržní palác376-154
 Dukelských hrdinů čís. 47 Praha 1, Staré město662-78
 Široká ulice čís. 22668-33
Automobily ojeté, autovýzbrojPraha 7, Veletržní palác381-551
 Dukelských hrdinů čís. 47381-552
Výrobky z umělých hmot, podlahové krytiny, sport, potřeby, spec. hračkyPraha 1, Dlouhá tř.č. 23676-21
Dámské pletené zbožíPraha 1, Palackého 13, 1. posch.267-437
Pánské a dětské pletené zbožíPraha 1, Palackého 13, 2. posch.242-082
Vlněné látky oblekovéPraha 1, Palackého 13, 3. posch.267-319
Šatové látky, záclony, ložní tkaniny, pletací přízePraha 1, Palackého 13, 4. posch.267-319
Dámské a pánské prádlo šátky, šályPraha 1, Palackého 13, přízemí267-112
Sportovní konfekcePraha 1, Dlouhá tř. 23620-77, 612-63, 676-22
 Praha 1, Ovocný trh 12262-897
 Praha 1, Spálená ul. 4260-429
Obuv, kožená galanterie, punčochyPraha 1, Železná ul. 18 
NábytekPraha 9, Sokolovská 1314830-659
Modelová konfekce a doplňkyPraha 2, Tylovo nám.254-067
Porcelán, sklo, bižuterie, elektrické spotřebiče, průmyslové zboží,Praha 7, Veletržní palác,376-157
potravinyDukelských hrdinů 47381-429
Porcelán, sklo, upomínkové předmětyPraha 1, Štěpánská 40, hotel Alcron242-077
Porcelán, skloBOHEMIA-MOSER, Praha 1,221-851
Sklo, upomínkové předměty, potravinyNa příkopě čís. 12 Praha-letiště Ruzyně334, I. 3588
PotravinyPraha 1, Pařížská 16617-36
 Praha 1, Uhelný trh 11226-465
Potraviny, souveniry, spec. hračky, kuřácké potřebyPraha 1, Smečky č. 24245-184
Speciální prodejna zvukové technikyPraha 3, Husitská 4272-130
SouveniryPraha 1, V jámě 1247 741-9
ParfumeriePraha 1, Rytířská 13223-000
Starožitnosti, sklo, porcelánPraha 1, Národní 43267-725
Knihy a publikacePraha 1, U radnice 1418 
Stavebniny, realitní kancelářPraha 1, Nerudova 51530-592, 538-807
Topná tělesa, smaltované zbožíSfinx, Praha 1,633-92
Souveniry, kuřácké potřebyKrálodvorská 10-12616-62
Tabákové výrobky a směnárnaPraha 1, Dlouhá tř. 38607-85
 Praha 1, Palackého 12262-617
Zásilková službaPraha 1, U půjčovny 10223-451,224-365,
PotravinyKARLOVY VARY: Tř. Rosenbergových 13227-184 6510
Metrový textilDukelských hrdinů 742062
Kusový textilLázeňský dům Dvořák-Jirásek6068
Průmyslové zbožíTržiště5609
Smíšený sortimentMARIÁNSKÉ LÁZNĚ: Gottwaldovo nám., lázeňský dům Jitřenka3458
Potraviny, kuřácké potřebyMOST: Podžatecká - Nezvalova ulice59269
Potraviny, kuřácké potřebyPLZEŇ: Kopeckého sady 8 
Potraviny, textilBRNO: Třída 1. máje 2/4227-82, 221-58
Průmyslové zboží,Náměstí národů 2, Pasáž Jalta227-07
parfumerie, automobily, autovýzbroj Smíšený sortimentOSTRAVA: Náměstí Národní fronty 1826250-33, 276-90
PotravinyBRATISLAVA: Gorkého ul. 1354733
TextilGorkého ul. 1350887
Průmyslové zbožíGorkého ul. 1353386
AutomobilyGorkého ul. 1354204
Smíšený sortimentPOPRAD: Ul. 1. mája 1322703
Smíšený sortimentPREŠOV: Slovenskej republiky rad 3823176
Smíšený sortiment,KOŠICE: Leninova 1120372, 20765
automobily Smíšený sortimentŽILINA: Hodžova 920002
Smíšený sortimentMICHALOVCE: Nám. Osloboditelov 72686
Smíšený sortimentBANSKÁ BYSTRICA: Ul. 29. Augusta 823660
Smíšený sortimentVRANOV nad TOPĽOU555
Smíšený sortimentPIEŠŤANY: Pavlova 29603311

TUZEX ZAHRANIČNÍ ZÁSTUPCI

AMERIKA SEVERNÍ

KANADA

Generální zástupce OMNITRADE LTD. 99, Chabanel Street West MONTREAL 11, Que.

a síť zástupců:
KELEN AGENCIES LTD., 1467, Mansfield Street, Montreal 2
INTERNATIONAL GIFT PARCEL SERVICE 1126, Sherbrooke Str. W. Montreal
GLOBE TRAVEL SERVICE 179, St. Catherine ST. EAST Montreal
INTERNATIONAL AGENCY SERVICE 519 Bloor St. West Toronto 4
ZVESTI GIFT SERVICE 479, Queen Str., West. Toronto 2B
SLOVAKOTOUR Gift Parcel Service 700 Queen St. West Toronto 3

USA

Generální zástupce UTSCH & Associates Inc. 15, Maiden Lane New York 10038

a síť zástupců:
CALIFORNIA: KRCH, Joseph 1500 1/2 S. Vermont Ave. Los Angeles

MICHIGAN
Martha POPP 20005 Mayfield Ave. Livonia
Joe BRUSTIK, Czechoslovak Program, 9023, Carrie Avenue Detroit 11
NITRA Travel & Parcel Agency 11817 Joseph Campau Detroit
UNIVERSAL Travel Agency 8347 Van Dyke Detroit

TEXAS: Joe VYTOPIL 900 S. McKinney Ennis

ILLINOIS
ATLANTIC TRAVEL BUREAU 5454, S. Kedzie Ave. Chicago 32
BASTA-MUSIL & Co. 6011 West Cermak Rd. CICERO, ILL. 60650
HEGER TRAVEL BUREAU 6118, W. Cermak Rd. Cicero 50
F. PANCNER Importers 6514, W. Cermak Rd. Berwyn
A. ROHEL Importér 3505, W. 26th St. Chicago 23
EDEN RADIC TRAVEL BUREAU 3615 West 26 St. Chicago
SKALA-WEBER TRAVEL AGENCY 7034, West Cermak Road BERWYN

VANEK TRAVEL SERVICE 3707, W. 26th St. Chicago 23

NEW YORK, N. Y.
AMER. CZECH. GIFT PARCEL CO. 1319, First Ave. New York 21
AMER. CZECH. TRADING CORP. 1319, First Ave. New York 21
AMER. EXPRESS Co. 65, Broadway New York 6
BRODSKI & SOVAK 1319, First Ave. New York 21
Joseph BROWNFIELD 15, Park Row New York 5
EUROPEAN OVERSEAS EXCHANGE Co. 1371, First Ave. New York 21
GIFT PARCEL TO CZECHOSLOVAKIA 1290, First Ave. New York 21
GUTLEBER, TRAVEL 110-01 Jamaica Ave. Richmond Hill, N. Y.
KNOPF SHIPPING Co. 233, W. 42nd St. New York 36
OVERSEAS EUROPEAN MERCHANTS 315, E. 74th St. New York 21
REPCIK & CHMELA TRAVEL 975 Mc. Lean Ave., Yonkers 2
SOCHOR TRAVEL SERVICE 103, Washington Ave. Endicott, N. Y.
TATRA TRAVEL BUREAU 1465, Second Ave. New York 21
U. S. RELIEF PARCEL SERVICE 245, E. 80th St. New York 21
WM. VISLOCKY TRAVEL 80, E. 11th St. New York 3
CONTINENTAL TRAVEL Bureau 1651, Second Ave., New York
SOBEL OVERSEAS Corp., 210 E. 86 St., New York

NEW JERSEY
Louis CSIPO, Inc. 303, Maple St. Perth Amboy
FISCHER BROS. TRAVEL BUREAU 749, Springfield Ave. Irvington 11
Michael KUDLA AGENCY 32, Monroe St. Passalc

EVROPA

BELGIE: GALYTOUR 57, rue de la Madeleine Bruxelles 1

DÁNSKO
Forenede Dánske Motorejere Frederiksbordgade 18 Kobenhavn K
Folketurist SA Boulevard 84 Kobenhavn

FRANCIE
COLIMPEX S. A 45, rue ďHauteville Paris Xěme
Association des Originaires de Tchécoslovaquie 67, av. ďltalie Paris 13e

RAKOUSKO
E. BEZENEK Gluckgasse 1, Wien 1
PANALPINA Schiffahrts' und Speditions-AG. Gigergasse 1 Wien III.

ŠVÉDSKO: Sven PERSSON P.O.B. 2174 Packhusplatsen 2, Goteborg 2

HOLANDSKO
H. van ASSEN Import Laan van Meerdervoort 203-B Den Haag
VERNU REIZEN Utrechtsestraat 48 Amsterdam C

ITÁLIE: Avv. LAZAR ANDREI via Monte Delle Gioie 24 Roma

NĚMECKA SPOLKOVÁ REPUBLIKA: ALIMEX Handels-G.m.b.H. Neuhauserstrasse 34, Munchen

WEST-BERLIN: Helios Wilmersdorf 31 Berlin 1

NORSKO: Folkenbanken - Realbanken Torvgaten 2, Oslo

ŠVÝCARSKO: PALATINUS, G.m.b.H. Schweizergasse 10, Zurich

VELKÁ BRITÁNIE: GONDRAND Frěres 32—38 Lerrian St., London E. 1.

ASIE, AFRIKA-AUSTRALIE

ISRAEL:
BANK LEUMI LE-ISRAEL B. M. Tel Aviv
CONTIMPEX P.O. Box 3168 Tel Aviv

MAROKO: Société Internationale MAROCAINE 10, Avenue de Forces Armées Royales Casablanca

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA: G. A. JUDIN & Co. (Pty) Ltd. 202, Pritchard House Johannesburg

AUSTRÁLIE: Wm REDMOND AGENCIES 127, York Street, Sydney

NOVÝ ZÉLAND: Leo FRIEDLÄNDER 137, Whites Line Lower Hutt

AMERIKA JIŽNÍ

ARGENTINA
EGON WEISZ Diagonál Norte 720, B. Aires
José SAJGALÍK Florida Santa Rosa 1881/83 F. C. B. M. Buenos Aires
Ana KISS DE BALINT Av. Belgrano 456, B. Aires

BOLIVIE: A. TOMSKY Casilla 974, La Paz

BRAZÍLIE: Walter HORDAN, Rua Sáo Bento 82 Sao Paulo

CHILE: DECA-TOURS Casilla 2932 Moneda 1025, Santiago de Chile

ECUADOR: ŽÁK & CIA Calle Toledo 834, Quito

KOLUMBIE: DEL CARIBE Avenida Aereo 4860, Bogotá

MEXIKO: DISMEX S. A. Apartado Postál 9409 Mexico/D. F.

PERU: ORESA, Jiron Lima 349 Casilla 2634, Lima

URUGUAY: H. SCHENKER DE KLEMENS Calle Libertad 2669 Montevideo

VENEZUELA: ILACO Calle Union 5 Sabana Grande Apt. 4831 Caracas